İtalyan moda tasarımcısı Roberto Cavalli 83 yaşında hayatını kaybetti

T24 Dış Haberler

Deri ve tekstil üzerine yaptığı hayvan baskılarıyla tanınan İtalyan moda tasarımcısı Roberto Cavalli 83 yaşında hayatını kaybetti.

Adını taşıyan moda evi ölümünü Instagram üzerinden duyururken, ölüm nedeni ile ilgili ayrıntı vermedi.

İtalyan haber ajansı ANSA, Cavalli’nin geçirdiği uzun bir hastalık döneminin ardından Floransa’daki evinde yaşamını kaybettiğini söyledi. 

Şirketini 1970’li yıllarda kuran Cavalli’nin tasarımları Brigitte Bardot, Sophia Loren, Kim Kardashian ve Jennifer Lopez gibi yıldızlar tarafından giyildi.

Roberto Cavalli’nin kreatif direktörü Fausto Puglisi, tasarımcının “başkaları için bir ilham kaynağı” olarak görülmeye devam edeceğini söyledi.

Moda evinin Instagram hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda Puglisi, Cavalli ile çalışmanın “kariyerinin en büyük onuru” olduğunu söyledi.

Cavalli, 15 Kasım 1940’ta deri işçiliğiyle tanınan Floransa’da doğdu. 1970 yılında kendi adını taşıyan moda markasını piyasaya sürdükten sonra yenilikçi bir deri baskı sürecini oluşturdu ve patentini aldı. Cavalli ilk küçük mağazası Limbo’yu 1972 yılında Fransa’nın Saint-Tropez şehrinde açtı.

Hayvan baskılarının yanı sıra hippi elbiseleri, kumlanmış jean pantolonları ve denim üzerine patchwork tasarımlarıyla da tanındı.

Tasarımlarında hayvan baskılarını kullanma konusunda kendisine neyin ilham verdiği sorulduğunda Cavalli, Vogue’a 2011’deki bir röportajda şunları söyledi: “Doğadan gelen her şeyi seviyorum. Balıkların bile fantastik renkli bir elbiseye sahip olduğunu fark ettim ve takdir etmeye başladım, yılan ve kaplanın da öyle. Tanrı’nın gerçekten en iyi tasarımcı olduğunu anladım ve bu yüzden Tanrı’yı ​​taklit etmeye çalıştım”

Armani’nin kurucusu Giorgio Armani de merhum tasarımcıya saygı duruşunda bulunanlar arasında yer alarak “Toskana coşkusunun” özleneceğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir