Murat Aci’nin ailesi: Timur Cihantimur orada kalsın, annesi buraya gelsin

İstanbul’un Eyüpsultan ilçesinde 1 Mart tarihinde meydana gelen trafik kazasında 29 yaşındaki Oğuz Murat Aci hayatını kaybetti, bir kişi de yaralandı.

Kazada hayatını kaybeden Oğuz Murat Aci’nin ölümüne sebep olan 17 yaşındaki Timur Cihantimur, annesi Eylem Tok tarafından önce Mısır’a ardından da ABD’ye kaçırıldı.

Timur Cihantimur’un tutukluluk hali devam edecek

İkili 106 gün sonra yakalandı. Anne Eylem Tok ve oğlu Timur Cihantimur’un davaları ertelenirken, Timur Cihantimur ise Boston’da ikinci kez hakim karşısına çıktı.

Timur Cihantimur’un mahkeme tarafından tutukluluk halinin devamına karar verildi.

Murat Aci’nin acılı ailesi ise Mesut Yar’ın sunduğu Gece Hattı programında Habertürk Muhabiri Alihan Tok’a konuştu.

“Onların da ayrılık hissini yaşamalarını istiyorum”

Konuşmadan öne çıkan başlıklar şu şekilde:

ÖZER ACİ (BABASI) : Çok güzel bir haber. Bu davaya başladığımda 1 gün bile tutuklu kalsa bana yeter diyordum. Şu an 5 gün geçti. Tutukluluk devam ediyor. Bu iyi haber. O yargıca teşekkürlerimi iletiyorum. İncelesin, devam etsin. Kaçmaya teşebbüs edebilirler. Buradan da kaçtılar. Tutukluluk hali devam etmesi beni de memnun etti.

ŞÜKRİYE ACİ (EŞİ): Çocuğun orada kalmasının daha iyi olacağını söylemiştim. İadeyle ilgili haber alamadık ama tutukluluğunun devamı iyi haber. Biraz daha burnu sürtünsün, annesinin veremediği terbiyeyi orada alsın. Öncelikle kaçma şüpheleri yoksa neden 4 sahte pasaportu yanlarında bulunduruyorlardı? Annelikten bahsetmesin. Herkes bundan çok sıkıldı. Annelik böyle bir şey değil. Bir oyuncak alırken bile çocuğuma, ikinciyi almaması gerektiğini söylüyorum. Bugün param varsa yarın olmayabilir. Şu anda para da kurtarmayacak onları. Çocuk ve annenin ayrı yargılanmasını, annenin Türkiye’de çocuğun Amerika’da yargılanmasını istiyorum. Büyük bir ayrılık yaşadık, onun telafisi var. Onlar bir süre sonra buluşacaklar, onların da ayrılık hissini yaşamalarını istiyorum.

“Hasreti, acıyı tatsınlar”

PERVİN ACİ (ANNESİ): Tutukluluk kararı çok memnun etti beni. Sevinmedim, acım yine acı ama bu duruma çok sevindim diyebilirim. Anne bir tarafta, çocuk bir tarafta yargılansın. Neredeyse 4 ay oldu, çocuğumu göremedim. Onun yaşındaki çocuklar hem çalışıyorlar hem okuyorlar. Normaldir o şartlar ama Timur Cihantimur için çok zor. Annesi babası vermişler eline en güzel pahalı arabaları. Gelene vursun, gidene vursun. Kendilerinde de ‘ben kurtarırım çocuğumu’ düşüncesi var. Eylem Tok buraya gelsin, çocuğun Amerika’da kalmasını istiyorum. Biraz ayrı yaşasınlar. Benim gibi bir acı çeksinler. Hasreti, acıyı tatsınlar. Siz olmasaydınız belki de kapanacaktı. Öyle hareket ettiler ama yanıldılar. Buna da çok memnun oldum. Mücadeleyi ve bu işin arkasını hiç bırakmayacağım. Benim çocuğum beni öyle biliyor. Ben çocuğumun hep arkasındaydım. Öyle büyüttüm. Milletin canını yakmadım. Eline vermişler arabaları. Benim çocuğum olmasaydı bir başka çocuk. Son karadan mutluyum. Herkes bizden ve haklıdan yana.

Ne olmuştu?

İstanbul’un Eyüpsultan ilçesinde 1 Mart günü saat 23.50 sıralarında Timur Cihantimur’un lüks otomobille seyir halindeyken yol kenarında arıza nedeniyle park halinde bulunan 3 adet ATV tipi araca çarpması sonucu 29 yaşındaki Oğuz Murat Aci hayatını kaybetmiş, birden fazla kişi de yaralanmıştı.

Kaza sonrasında ehliyetsiz sürücü Timur Cihantimur, annesi Eylem Tok tarafından önce Mısır’a, ardından da ABD’ye kaçırılmıştı.

Olayla ilgili soruşturma başlatan İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, 2 Mart günü saat 03.50 sıralarında İstanbul’dan uçakla Mısır’a gittikleri tespit edilen anne Eylem Tok hakkında “suçluyu koruma” suçundan, Timur Cihantimur hakkında ise “taksirle öldürme ve yaralama” suçundan yakalama kararı çıkarmış ve haklarında kırmızı bülten çıkarılmasını talep etmişti.

Türkiye, geçtiğimiz ay anne ve oğlunun ABD’den iadesini talep etmişti. Timur Cihantimur ve Eylem Tok, 14 Haziran Cuma günü ABD’nin Boston kentinde polis tarafından gerçekleştirilen operasyonla yakalanmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir